İyi Espresso Nasıl Yapılır?

detaylar için tıklaCafelerimizde bar bölümünde yaptığımız içeceklerin birçoğu espresso kullanılarak yapılır. Kahvemiz ve diğer içeceklerimizin düzgün olması için espressomuzun kusursuz ve standartlara uyması lazım.
Öncelikle standart bir espressonun, kullandığımız malzemeler ve makinaların kalitesi sayesinde çok daha kusursuz olacağını unutmayın.
Bu, grinder’dan (öğütücü) başlar, tamper ile devamı gelir en son espresso makinası ile sonlanır.
kahve değirmeni
Grinderınız ne kadar üst segment olursa, öğütülen kahve tanelerinin boyutları birbiri ile aynı olacak ve espressonuz akarken bazen yoğunlaşıp seyrekleşmeyecek. Sonrasında templeme işlemi, yani porta filtremize (kaşığımıza) koyduğumuz kahveyi templeme (sıkıştırma) işlemi. Bu işlemi de demir tamper kullanmanızı tavsiye ederim . Pilastik temper kullanmamakta fayda var. Çünkü metal ile daha doğru neticeler alınıyor.
Tamperimiz ile kahvemize uygulayacağımız yaklaşık 15 kg basınç ile sıkıştırdıktan sonra espresso makinamızın grup kafalarını temizlemek için flaşlama dediğimiz işlem, yani suyu boşa akıtılması lazım. 1-2 saniye kadar. Sonrasında porta filtremizi makinamıza yerleştirip iyice sıkıştırıyoruz. Ve hemen düğmemize basarak akışı başlatıyoruz. Ve kahve makinası p bar basınçla kahveye sıcak su basacak. Bu zaman zarfında aynı esnada kronometremizinde düğmesine basıyoruz. İyi bir espresso yapabilmemiz için süre önemli. 24 ila 30 saniye arasında 30-32 ml espresso almamız lazım. Şayet bu unsurlara uyuyorsa o zaman kahvemiz kusursuz bir espressodur.
espresso makinesi
Ama yürmidört saniyeden önce akmışsa otuz ml espressomuz, tam demlenmedi demektir. Yavan bir tat alırız. 30 saniyeden daha geç olmuşsa bu sefer acı bir tat alırız. Bunların çeşitli nedenleri vardır.
24 saniyeden daha erken dolduysa
• Templeme işlemini düzgün yapamadık demektir.
• Espresso makinamızın basıncı yüksektir.
• Ya da değirmenimiz çok kalın öğütüyordur.

30 saniyeden geç dolduysa
• Sıkıştırma işlemini düzgün yapamadık demektir.
• Kahve makinamızın basıncı düşüktür.
• Ya da öğütücümüz ince öğütüyordur.
Hataları Düzeltme
İlk başta kahve makinamızın 9 bar basınç uyguladığından emin olun. Şayet 9 bar basınçtan düşük veya yüksek basınç uyguluyorsa, servisten destek isteyin. Basınçtan emin olduktan sonra düzgün sıkıştırma çok önemli. Onbeş kilo basınç uygulayacak şekilde kolonuzu eğitin. Bundan da emin olduktan sonra grinder ayarı yaparak standart akışı sağlayabilirsiniz.
Şayet öğütücü daha fazla bilgi kahveyi kalın öğütüyorsa, inceltip bütün adımları baştan süre tutarak tekrar yapın. Standardı yakalayana kadar. Değirmen markasına ve çeşidine göre ayar yerleri değişebilir.
Eğer değirmeniniz ince öğütüyorsa da ayar yerinden düzeltin. Bu ayarları denemekten çekinmeyin bir barista’nın bilmesi gereken unsurların en başında gelir. Çünkü kahve değişikliği olsun hava şartları olsun değirmen ayarını ara ara ayarlamak lazım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *